Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır ve Hesap Nasıl Silinir

Pinterest sosyal medyayı ayağınıza getiriyor. Milyonlarca kullanıcısı olan, ülkemizde hızla yaygınlaşan pinterest kullanımı oldukça basit sosyal ağdır. Yeni başlayanlara pinterest eğitimi ve tüyoları yazımızda.

Pinterest, görsel ağırlıklı paylaşımların yapıldığı sosyal ağdır. Kendinize özel oluşturduğunu panoda resimler paylaşabilirsiniz. Kendi panonuza dilediğiniz fotoğraflar paylaşarak büyük kitlelerin dikkatini çekebilirsiniz. Yeni özelliklerin eklenmesiyle paylaşımlarda hikaye özelliği, makale, yemek tarifi gibi çeşitli paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ülkemizde milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı pinterest hesabı var. Son dönemlerde popülerliği artmaya başlamıştır. Bilgisayarınıza fotoğraf kaydetmek istemiyorsanız pinterest üzerinden kayıt gerçekleştirebilirsiniz. Kendinize özel oluşturduğunuz panolarda paylaşım yapabilirsiniz. İsterseniz panonuzda başkalarının da paylaşım yapmasına imkan sağlayabilirsiniz. Panonuza dilediğiniz fotoğrafları kısıtlama olmadan paylaşabilirsiniz. İsterseniz paylaşımlarınızı Google da gözükmesini izin vererek paylaşımlarınızın daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kendi panonuzu oluştururken başkalarının panolarında bulunan paylaşımları da kullanabilirsiniz. Arama çubuğunda arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlardan beğendiklerinizi kendi panonuza ekleyebilirsiniz. İnternette gezinirken beğendiğiniz ve takipçileriniz ile paylaşmak istediğiniz fotoğrafları da pinleyerek panonuza ekleyebilirsiniz. Beğendiğiniz fotoğrafları “pin it” butonu ile ekleyebilirsiniz.

Kendi zevkinize göre pano oluşturabilirsiniz. Müzik, sanat, gezi, moda, elbise, hayvan, tatil, kar ve aklınıza gelebilecek her konuda panoya imkan tanıyor. Asla silinmeyecek sizin kontrolünüzde olan panolara sahip olacaksınız. Depolama alanına ihtiyaç duymadan, milyonlarca kitleye sahip platform da herkesin ulaşmasına imkan tanıyabileceksiniz.

Pinterest “Pin” ve Interest” kelimelerinin birleşimi ile oluşmuştur. Pin iğneleme anlamına gelir, iğne sembolünü de birçok yerde görebilirsiniz. Panonuza beğendiğiniz her şeyi iğnelemenize imkan tanır. Interest ilgi alanına gelerek ilgilendiğiniz her şeyi pinlemenizi ister. İstediğiniz kadar pano açarak paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Paylaşımlarınız önerilenlere ve trendlere girdiğinde bir anda on binlerce kişinin ilgisini çekebilirsiniz. Diğer sosyal medyalara göre çok daha mantıklı paylaşımlar sunmaktadır. Paylaşımlarınız görsel ağırlıklı olmalıdır, pinterest kullanıcıları diğer sosyal medyada olmayan pano özelliğine sahiptir.

pinterest board

Pinterest Nasıl Kullanılır

Pinterest hesabına sahip olmak çok kolay. Tek ihtiyacınız olan mail adresi, mailinize gelecek aktivasyon için ihtiyacınız var. Telefon doğrulaması istemeden sosyal medya hesabına sahip olabilirsiniz. Hesap sahibi olduktan sonra sıra geldi anlatıma. Pinterest akıllı anlatım ile size nasıl kullanacağınızı anlatacaktır. Kendi board yani panonuzu oluşturduktan sonra hemen paylaşımlara paylaşabilirsiniz. Keşiflere çıkarak başka insanların paylaşımlarını takip ederek kendi panonuza şekil verebilirsiniz. Birden çok açarak farklı görseller paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızın illa sizin olmasına gerek yok, önemli olan birbirinden güzel paylaşımları bir araya toplamaktır. Twitter kullanımı kadar basit. Ortak yönlerinden biri hashtag oluşturmaktadır. Paylaşacağınız resimler ne ile ilgiliyse onunla ilgili hashtag oluşturmalısınız. Arama ekranında dilerseniz hashtag araması yapabilirsiniz. Pinterest kullanıcıları hashtag kullanımına önem göstermektedir.

  Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır ve Hesap Nasıl Silinir

Başka kullanıcıları takip etme özelliğiniz var. Kişiyi ve panoları takip edebilirsiniz. Ortak pano da paylaşım için pano ayarlarından davet göndermelisiniz. Ortak panoda birlikte paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Pinterest paylaşımlarının altında yorum yaparak beğeni gönderebilirsiniz.

Beğendiğiniz paylaşımları beğenerek panonuza ekleyebilirsiniz. Başka kullanıcıların paylaşımlarını “Repin” yaparak kendi hesabınızda paylaşabilirsiniz. Pinterest kullanıcıların arama kısmını kullanarak farklı panolara ulaşarak ilgi çekici görselleri pinleyebilirler. Her gün yüz binlerce resim paylaşımında bulunulmaktadır.

Pinterest Nasıl Bir Sosyal Ağdır

Pinteresti günlük 10 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Pinterest birçok kategori de hizmet veriyor. Yemek tarifi, uygulama, satışlar, resim ve video paylaşımına imkan tanıyan sosyal ağdır. Türkçe dil desteği ile ülkemizde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Akıllı telefon sahibi kişiler pinterest uygulamasını indirerek anlık resimler paylaşabilir.

Pinterest diğer sosyal medya sitelerine göre daha pratiktir. İnsanlarla iletişim kurarken daha çok paylaşımlarınız ön plana çıkıyor. Resimlerin dili olmadığını düşünürken paylaşımlarınızı milyonlarca kişi görebilir. Kaliteli ve özgün paylaşımlar her zaman ilgi görmektedir. Kendi çektiğiniz, kendi çalışmalarınız olan resimler büyük ilgi görecektir. Resimlerinizi saklayabileceğiniz sonsuz bir havuz gibidir. Panonuzda istediğiniz paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Size özgü olan panonuzda istediğiniz kategori de resimler paylaşabilirsiniz.

Kendi ilgi alanınıza göre panolar belirlemelisiniz. Paylaşımlarla birlikte kısa sürede takipçi kazanarak pinterest fenomeni haline gelebilirsiniz. İlgi gören takipçisi yüksek panolar kısa zamanda büyük ilgi görmektedir. Reklam çalışmaları ile gelir elde edenlerde olmaktadır. Pinterest hesabı her şeyden çok resimlerinizi saklamanızı ve paylaşmanızı sağlıyor. Kullanıcısı kitlesi genellikle kadınlardan oluşmaktadır.

Pinterest Tüyoları

Yeni başlayanlar için pinterest kullanımı öğretecek tüyolar vereceğiz. Herkesin dikkat etmesi gereken tüyolar kısa sürede büyük kitlelerle etkileşime girmenizi sağlayacak. Paylaşımlarınıza güveniyorsanız pinterest’te tanınmanız an meselesidir. Birbirinden farklı çalışmalarınızı paylaşarak insanların ilgisini çekebilirsiniz.

  • Kurumsal sitelerin resimlerini pinlemekten kaçının. Resimlerin telif hakkı olabileceğinden dolayı paylaşımlar sorun yaratabilir. Yaratmasa dahi panonuzun kapanmasına yol açabilir.
  • Pinlediğiniz resimlere mutlaka hashtag eklemeyi unutmayın. Kıyafet resmi için kıyafet ile ilgili hashtag oluşturarak yazının sonuna ekleyin.
  • Takibe takip sistemi olduğundan dolayı güzel paylaşımlarda bulunan kişileri takip edin. Siz takip ettikçe onlarda sizi takip edecektir. Kısa süred takipçilere ulaşabilirsiniz.
  • Paylaşınız pinlerin yüksekliğinin fazla olmasına dikkat edin. Yatay resimlerden daha çok dikey resimler ilgi görmektedir.
  • Panonuzda paylaşım yapabilmeleri için diğer pinterest kullanıcılarına davet gönderin. Panonuzda paylaşım izni bulunan kişiler panonuzun büyümesine yardımcı olacaktır.
  Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır ve Hesap Nasıl Silinir

Pinterest Hesabı Nasıl Silinir

Pinterest hesabınızı kapatmakta kararlıysanız iki adımda hesabınızı sonsuza kadar kapatabilirsiniz. Paylaşımlarınızın silinmesini ve paylaşımlarınızın kaldırılmasını istiyorsanız hesabı devre dışı bırakabilirsiniz. Hesabınızı devre dışı bırakma işlemini yaparken paylaştığınız pinler kaybolacak, takipçileriniz silinecek, panolarınızın ortadan kalkacağını unutmayın. Paylaşımlarınızı geri döndürme gibi bir imkana sahip olmayacaksınız. Hesabınızı silmekte kararlıysanız aşağıdaki sıralamayı takip ediniz.

Sağ yukarda yer alan “ … “ simgesine tıklayın. Ayarlara geldikten sonra aşağıda Hesabı Devre Dışı Bıraka tıklayın. Hesabı neden devre dışı bıraktığınız soracaktır. Gerekli cevabı verdikten sonra onaylayarak hesabınızın silinmesini sağlayabilirsiniz.

pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu