Ay Tutulması Nedir? Nasıl Gerçekleşir ve Ne Zaman

Gök olaylarından ay tutulması merak edilen olaylardan bir tanesidir. Ay tutulması yılda iki defa olmak üzere gerçekleşir. Çok az kişinin görebileceği az tutulması muazzam görsel şölen sunmaktadır. Ay tutulması hakkında detaylı bilgiyi yazımızda okuyabilirsiniz.

Güneş sistemine yaşanan olaylardan bir tanesidir. Ay tutulması gök olaylarından biri olarak hayatımızı etkiler. Ay dünyanın etrafında tam bir dönüşünü 27.7 günde tamamlar. Ay, kimi zaman dünyanın etrafında dönerken dünyanın gölgesinde kalabilir. Güneş, dünya ve ay olarak sıralanır. Birbiri ile aynı hizaya geldiğinde güneşten gelen ışınlar Ay’a ulaşmaz. Ay tutulması ayın karanlık kalmasıyla olur. Ayın karanlıkta kalması görünmez yapmaz, ayın üzerinde kızılımsı tonlarda renkler görülür.

Ay ışık kaynağı olmadığından dışarıdan gelen ışığı yansıtarak parıldar. Ay yapay ışık kaynağıdır. Hem dünyamız hem de güneşin etrafında döner. Dünyamızın etrafında dönüşünü 27.7 günde tamamlarken, dünyamız güneşin etrafında dönerken Ay’da dönmüş olur. Ay tutulmasının gerçekleşmesi için eşit hizaya sahip olmalıdır. Ay tutulmasının olması için güneş, dünya ve ay aynı hizada olmalıdır. Eşit hizada konumlandıkları zaman güneşin ışığı Ay’a yansımayacağından dolayı ay tutulması gerçekleşir.

Ay Tutulması Nasıl Gerçekleşir

Gök olaylarından biri ay tutulmasıdır. Ay tutulmaları herkes tarafından hayranlıkla izlenmektedir. Bazen ay tutulması gerçekleşirken çeşitli yerlerden görünür. Ay tutulmasının ne zaman olacağı astronomi ile ilgilenen bilim insanları tarafından hesaplanıp açıklanmaktadır. 2018 yılında 31 Ocak “Tam Ay Tutulması”, 27 Temmuz “Tam Ay Tutulması” gerçekleşmiştir. TUBİTAK tarafından yayınlanan Gök Olayları Yıllığı’nda ay ve güneş tutulmasına dair tarihlere yer verilmektedir.

Ay dünyanın yörüngesinde hareket ederken, dünya da güneşin yörüngesinde hareket halindedir. Hareket halindeyken denk geldiklerinde ay, güneş tutulması gerçekleşir. Ay tutulması dünyanın güneş ve ayın arasında kalmasıyla yaşanır. Gerçekleşmesi için eşit olmaları gerekir. Eşit sıralandıklarında güneşten gelen ışık dünyaya yansır, Ay’da dünyanın gölgesinde kaldığından ay tutulması gerçekleşir.

Ay Tutulması Ne Zaman

ay tutulmasi gorunecek yerler

Ay tutulması gibi birçok gök olayı astronomi ile uğraşan bilim insanlarının yaptığı hesaplamalar doğrultusunda belirlenir. 2019 yılında hangi tarihlerde ay tutulmaları olacak bu yıl hesaplara göre belirlenmiştir. Ay tutulmasını takip edebileceğiniz tarihler farklıdır. Hangi ay tutulması nereden görülebilecek bunlarda belirtilmiştir.

  Göç Nedir? Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Göç Çeşitleri

2019 yılında ilk ay tutulması 20-21 Ocak tarihinde Tam Ay tutulması gerçekleşecek. Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu, Kuzey Kutbu’ndan görülecek. İkinci ay tutulması 16-17 Temmuz tarihinde Kısmi Ay tutulması gerçekleşecek. Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Güney / Doğu Kuzey Amerika, Güney Amerika, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu, Antarktika’dan görülebilecek.

Ay Tutulması Neden Her Ay Gerçekleşmez

Gök olaylarından ay tutulmasının gerçekleşmesi için Güneş, Dünya ve Ay aynı hizada olmalı. Güneşten gelen ışınlar dünyaya vurduğunda ay karanlıkta kalır. Fakat dünyanın atmosferi gelen ışınları yansıttığından dolayı ay kırmızımsı görünür. Dünya güneşten gelen ışınları tamamen hapsedemez. Atmosferinde yansıttığı ışığın Ay’a ulaşması kaçınılmaz olur.

Ay dünya yörüngesindeki dönüşünü 27,7 günde tamamlar. Ay tutulması her ay düzenli olarak görülmez. Ay dünyanın yörüngesinde belirli hareketler eder. Ay’ın dünya yörünge ve düzlemi arasındaki açı yaklaşık 5°’dir. Yılda iki defa olmak üzere ay tutulması gerçekleşir. Parçalı ya da Tam Ay tutulması görülür.

Ay Tutulmasının Türleri Nelerdir

ay tutulmalari

Ay tutulması 3 farklı türde gözlemlenebilir. Yarı gölgeli, parçalı ay tutulması ve tam ay tutulmasıdır. Gölge pozisyonlarına göre ay tutulması farklı biçimde görülür.

Tam Ay Tutulması
Dünya Ay’ın önüne geçerek kızılımsı renge bürünür. Ay tek renkte görünür. Dolunay şeklinde tam olarak görünür. Tam ay tutulmasında Ay’ın aldığı renk dünyanın atmosferinden yansıyan ışınlardan dolayıdır.

Kısmi Ay Tutulması
Bazı ay tutulmaları kısmi görülür. Tam ay tutulmasına göre yansıyan ışık kısmidir. Dünya ve ay tam hizada sıralanmadığından dünyanın gölgesi ayın bir kısmını kaplar. Kısmi ay tutulmasında Ay’ın bir kısmı gölgede kalır.

Parçalı Ay Tutulması
Ay’ın bir kısmı dünyanın gölgesinde kalarak bir kısmı kızılımsı diğer kısmı beyaz görünür.

Ay Tutulması Hakkında Bilgiler

Ay Tutulması sırasında Ay, Güneş ve Dünya nasıl sıralanır?
Ay tutulması Güneş, Dünya ve Ay hizasında sıralanır.

Ay tutulması yılda kaç defa gerçekleşir?
Ay tutulması yılda 2 defa gerçekleşir bazı durumlarda 3 defa gerçekleşebilir.

Ay tutulması çeşitleri nelerdir?
Ay tutulması 3 farklı şekilde gerçekleşir bunlar; parçalı ay tutulması, tam ay tutulması ve yarı gölgeli ay tutulması.

  Deniz Nedir? Nasıl Oluşur ve Özellikleri Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu